Tourettův syndrom

Tourettův syndrom je dědičná neuropsychologická porucha, která se projevuje nekontrolovatelnými zvukovými či motorickými tiky. Tímto syndromem trpí jeden člověk z 1000, muži čtyřikrát častěji než ženy. Po narození vypadá dítě zdravé, postižení se projeví kolem šestého roku.

Tourettův syndrom je způsoben vrozeným postižením hlubokých částí (jader) mozku, odborně zvaných bazální ganglia. Nervové buňky v bazálních gangliích si vyměňují informace mj. pomocí chemické látky, které se říká dopamin. Jedna z hlavních příčin Tourettova syndromu spočívá v nadměrné činnosti dopaminového systému v bazálních gangliích.

I když na povrchu mohou být v určitých okamžicích lidé s Tourettovým syndromem klidní, uvnitř neustále cítí protestující svaly, které mají tendenci se nekontrolovaně škubat. Je otázkou, co je méně bolestivé a méně namáhavé. Zda nechat svalovým záškubům volný průběh nebo se snažit je různými způsoby tlumit.

Není ani jediný okamžik, kdy by člověk s Tourettovým syndromem na svou chorobu mohl zapomenout. Pacienti svůj stav přirovnávají k nekončícímu aerobiku, který je velmi vyčerpávající a únavný. Žijí v rytmu Tourettova syndromu, který určuje, kdy a co mohou dělat, a jim nezbývá nic jiného než poslouchat.

U některých lidí jsou svalové záškuby tak silné, že si např. rozbijí hlavu o zeď, zlámou si nohu, protože s ní tlučou o podlahu, rozdrtí si zápěstí o klávesnici počítače apod. Zranění jsou nejrůznější a velmi často těžká.

Typické projevy Tourettova syndromu

 • nápadné pohybové tiky:
  nejčastěji mrkání, trhání hlavou a končetinami, různé grimasy apod.
 • tiky mohou být i zvukové:
  posmrkávání, chrochtání, kňourání, nutkavé pískání, vykřikování celých slov a vět, jejich opakování apod. Výkřiky i pohyby mohou mít nevhodný nebo neslušný obsah.

Tiky se vyskytují mnohokrát za den a zhoršují se při stresu. Typ, intenzita i tíže tiků se může během života měnit. Většinou se u postiženého objevují oba druhy tiků (pohybové a zvukové). Tikům předcházejí nepříjemné pocity (např. pálení v očích před mrknutím, ztuhnutí šíje ustupující záškubem hlavy, pocit zaškrcení končetiny před protažením, ucpání nosu před frknutím apod.), jimiž je pacient k provedení tiku nucen. Po vykonání tiku nepříjemné pocity ustoupí a nastává dočasná úleva. Tiky jsou částečně potlačitelné vůlí, avšak za cenu značného duševního úsilí a vzrůstu vnitřního napětí.

Pacienty těžko někdo přehlédne. Svými tiky budí pozornost okolí a o to víc musejí tiky dělat. Lidé nevědí, co si o jejich chování myslet.

Syndrom je spojen s dalšími obtížemi, jako je dysgrafie a dyslexie, což jsou problémy se čtením a psaním. Extrémním projevem je koprolálie, tedy nutkavé vyslovování sprostých slov. Obrovským problémem je hyperaktivita.

Poruchy chování

Poruchy chování patří mezi časté příznaky Tourettova syndromu. Projevovat se mohou různými způsoby, například:

 • zvýšeným neklidem
 • nesoustředěností
 • neposedností
 • nutkavým jednáním a myšlenkami
 • puntičkářstvím
 • prováděním různých rituálů
 • výbušností
 • agresivitou
 • sebepoškozováním

U pacientů se často vyskytují školní problémy, úzkost, někdy i deprese. Jsou mj. odrazem jejich problematického kontaktu s lidmi, kteří je nezřídka vyřazují ze své společnosti.

Tourettův syndrom je typicky dědičnou záležitostí, i když se v poslední době ukazuje, že vliv na jeho zvýšený výskyt má také stále horší životní prostředí.

TS je porucha celoživotní, avšak v průběhu života se může míra postižení různě měnit. Nebývá výjimkou, že potíže na čas vymizí a posléze se opět navrátí. Typické je jejich dočasné zhoršování a zmírňování.

 

Setkali jste se již někdy s tímto onemocněním?

Tourettův syndrom patří do témat
  • Re: touret jan maruska 18.11.2017 16:32:20

   Dobry den.muzete mi napsat presneji houbu Reshi? Dekuji Tu co uzival vas syn?

  • Re: touret maruska jan 08.09.2016 09:31:32

   Dobry den .Muze mi tady nekdo poradit , houba REISHI . Je dobra na touret ale nevim jaka. Dekuji moc

 • John Smithd121 23.09.2017 17:06:36

  Good post. I study something more challenging on completely different blogs everyday. It is going to all the time be stimulating to learn content material from different writers and practice somewhat one thing from their store. I bdbkffeeegdcfdee

 • John Smithg903 20.09.2017 23:00:57

  Thanks for any other informative web site. Where else may just I get that kind of information written in such an ideal way? I have a mission that I am just now operating on, and I have been on the look out for such information. bfdabfcgdkdgfcce

 • John Smithk411 13.01.2017 04:15:05

  Hiya, I am really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish just about gossips and web and this is really annoying. A good blog with interesting content, that is what I need. Thanks for keeping this website, I'll be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it. bbedebcdebaaabek

 • Touretuv syndrom Aduš 08.03.2014 20:18:25

  Bohužel ,já sama mám Touretův syndrom od druhé třídy kvůli prostředí ve kterém jsem vyrůstala a kvůli školce škole,rodiči atd..Bohužel jsem se stímto narodila prášky mi to utlumili ale bylo to děsivé..chodila jsem po ulici s hlavou skloúenou a radsi jsem se na nikoho nedivala. Lidé chodí kolem vás a myslí si že jste blázen ale už bohužel neví že žít stim je velice těžké a pro mě sobně vyčerpavajici ..kdyz mi bylo taak 16-17 tak to prestalo ted je mi 20 let a mam to zpatky jeste ve vetsi forme nezto bylo jelikoz podle doktoru jsem byla zdrava a az v 19 mi rekli ze mam od narozeni diky spatne genetice TAOURETŮV SYNDROM! Který doktor taktne bud zamlcel a nebo se mu to nechtelo zjistovat...jsem na vysoke a je to tezke s tim zit nejhorsi jeze mam jak fyzickou tak psychickou jedna tiky zvenku ale i svalove a zvukove, tikytelem se snazim zakryt jako ze si treba hazu s vlasy...ale je to velmi tezke mam brigadu chodim po skole do prace a kolikrat to vnimam i ja a zacnu brecet a nejsem schopna niceho..Nejhorsi je ze pri tikach mozek jakoby vypne a nevnimam to ze to delam... Brecim porad protoze se citim jako blazen lide si toho vsimaji a ja jsem z toho uprimne v hajzlu nejhorsi je ze se to nedavylecit a prasky a pravidelny ontroly u psychoterapeuta ted budu mit dokonce zivota..praskyto utlumi a pak to zase prestane treba zase na rok ale nejhorsi je ze se vam to potom zase vrati...kdo to nezazil nepochopi...proste si rikam ze jsem blazen nemuzu o tom mluvit uz ani s doktorem protoze si myslim ze jsem blazen a postizena ...Ani nevite jak rada byh byla zdrava a normalni..uz takhle mam spoustu jinejch nemoci...zavidim lidem co jsou zdravi pro me by to bylo mnohem dulezitejsi nez pro zdravy lidi dovolena....uz vim ze zdravi clovek nicim nepoznamenany ma to nejcenejsi a nejdulezitejsi co na svete je...-(

  • Re: Touretuv syndrom ff 13.03.2016 16:59:42

   ahoj chtěl jsem se zeptat jaké jsi na to brala léky.a měla jsi při braní těch léku náke vedlejší učinky.Díky za odpověd

  • Re: Touretuv syndrom Míša 16.06.2014 22:02:12

   Dobrý den, je mi opravdu těžko, když si čtu, jaká je to pro vás bolest a utrpení. Před týdnem tuto nemoc diagnostikovali mému skoro 11-ti letému bratranci, který trpí tiky už přes rok, ale dosud jsme žili v domnění, že má vnitřní psychický blok, který třeba časem zmizí - bohužel.... Je to moc bezva kluk, bez problémů, kamarádský a rodinu miluje nade vše. Představa, jak se trápí, mě sžírá a cítím se naprosto bezmocná.

   Doufám, že stejně jako na roztroušenou sklerozu, se i na Touretteův syndrom najde nějaký ,,lék", který pomůže...

   Přeji hodně sil.

   • Re: Re: Touretuv syndrom Věra 29.08.2014 22:54:42

    Ahoj,před vysvědčením jsme zpozorovali u naší 10 leté dcery neobvyklé frkání nosem. Začalo se to postupem času zhoršovat na výkřik. Dcera kvůli výkřikům stratila i hlas. Z manželem jsme byli úplně bezmocný,protože jí nedokážeme pomoci a v dnešní době než se člověk dostane na nějaké vyšetření je strašný. Dětská neuroložka nám potvrdila, že se jedná o Tourettův syndrom. To nás s manželem položilo,teď má jít do páté třídy a my řešíme jak, aby se necítila odstrčená. Snažíme se těch tiků nevšímat a je to hrozně těžký,někdy se musím hodně držet abych se nerozbrečela.

    • Re: Re: Re: Touretuv syndrom Daniela 15.09.2014 13:13:01

     Zdravím vás Věro,úplně chápu vaše pocity,máme jedenáctiletou dceru a s TS se potýkáme už od jejích šesti let.Kolikrát už jsem byla psychicky úplnš na dně,ale vždycky jsem se musela nějak vzchopit,protože vás to děcko potřebuje,hlavně vaší podporu,spíš by se to mohlo ještě zhoršit když by vás to dítě vidělo rozrušenou.Je to fakt těžké ze všech stran,ale hlavně začlenění naší dcery do kolektivu,ale to je opravdu na dlouhé povídání,co my jsme si už všechno zažili..Už jsem i přemýšlela o navázání kontaktu s rodiči,kteří mají dítě se stejnou diagnozou a v podobném věku jako naše dcera.Když by to nebylo lán světa,třeba se i setkat.Když byste měla zájem si nějak popovídat nebo si alespoň psát,vůbec bych se tomu nebránila a byla bych docela ráda.Přeji vám hodně sil a pevnou psychiku.

 • Daniela 30.09.2014 15:15:36

  Zdravím všechny,co majíproblémy s TS.Chtěla bych seseznámit s někým,kdo máděcko kolem 12 let sTS,nejlépe dívku,májedenáctiletá dcera tímtrpí už od šestilet.Vypovídat se,je pro městrašně důležité amyslím,že pro mou dcerutaké.Mějte se a pevné nervyvšem.Kdo by měl zájem se snámi seznámit,tak můžeteprozatím psát naemail:daniela.zoulova@seznam.cz

 • Vcítění Marcela Málková 22.09.2010 23:06:37

  Mám zkušenost s TS. Zvláště ve škole je potřeba se vcítit do pocitů dítěte, často převádět pozornost z jedné činnosti na druhou, rychle měnit činnosti, dítě působí jako by bylo stále v pozornosti, málo pociťuje únavu nebo vůbec ji nevnímá, mívá fixaci na blízkého člověka, ve škole blízkého člena rodiny zastupuje učitel. Děti musí vědět, že žák s TS jedná jinak než ostatní a nelze ho za to trestat. Je pro ně těžké chápat, že co jiní nesmí, on může. Taktéž rodiče spolužáků by měli být poučeni, aby nevznikaly zbytečné obavy nebo rozhořčení. Ve třídě musí vládnout pochopení, empatie a tolerance.

  • Re: Vcítění prolomitvlnu 09.05.2012 21:17:14

   Je mi 47 let a Touretta mám od pěti let. Zažila jsem si s tím své, zejména když mi moc a moc hodných lidí říkalo - nedělej to, je to ošklivej zlozvyk. neklepej tou hlavou, nefuň jako když jde prase z bukvic :D
   Neexistuje na to pravděpodobně lék, je to genetická vada. Ale slibuju všem Toureťákům, že pro ně něco udělám. Nějaké odlehčené stránky, kde se tomu společně zasmějeme, pobavíme se. Co jiného s tím taky dělat, že? Pokud máte nějaké historky, zejména takové, které považujete za vtipné, napište mi na mail prolomitvlnu@seznam.cz

   • Re: Re: Vcítění Daniela 16.09.2014 18:09:53

    Teď nevím asi mi tam nenaskočil mail: daniela.zoulova@seznam.cz
    patří k tomu seznámení mějte se krásně..

   • Re: Re: Vcítění prolomitvlnu 18.05.2012 15:25:47

    Reaguji sama na sebe, chci přidat jeden projev, který možná není typický. Já mám, kromě záškubů v obličeji a funění, jeden vokální projev Touretta. Je to smích. Smích, který zní docela důvěryhodně, ale není to nic jiného než křeč dýchacích svalů, jako třeba to už zmíněné funění. Smíchem reaguji skoro na všechno, často se zasměju i jen tak, bez důvodu. No prostě, tik. Tak mne napadla jedna rada. Tiky jsou proměnlivé, nakažlivé. Co kdybyste se, Toureťáci, zkusili smát, když jste někde ve společnosti? Ivo Toman místo škubání rukou hýbe prsty u nohou v botě. Až kdyk je doma, v klidu, zaškube si i tou rukou. Tak co kdybyste se zkusili na veřejnosti smám a ostatní tiky si nechali na doma?

 • Je to těžké Daniela 16.09.2014 18:06:05

  Mám jedenáctiletou dceru s TS,docela ráda bych se seznámila s někým,kdo má dceru podobného věku.Holky by na to nebyly samy a mě by se o tom určitě povídalo líp s někým kdo s tím má nějakou zkušenost.Klidně dát těchto lidí dohromady víc a třeba někdy něco společně podniknout.Přemýšlím o tom už dlouho,ale pořád jsem nenašla to správné místo,kde bych vás našla.Doufám,že tohle je to správné.Myslím si,že vás je takových víc,ale třeba vás to ještě nenapadlo.Já už jsem za těch šest let co s tímhle problémem bojujeme tak unavená,že jsem si myslela,že by to mohl být dobrý nápad dát pár takových lidí dohromady.No rozmýšlejte a klidně mi napište na můj mail.Budu se těšit.Přeji vám mnoho sil a pevné nervy.

 • Postiženým je třeba Václav Klaus Pavel 23.05.2012 08:11:40

  Řada psychiatrů se už shodla na tom, že jedním z postižených je i současný prezident Václav Klaus.

  • Re: Postiženým je třeba Václav Klaus Kobra 15.04.2014 09:53:35

   ty si d****

   • Re: Re: Postiženým je třeba Václav Klaus aaaa 22.08.2014 17:24:42

    Jsi klausomil a to je ještě horší než být d*****.

 • iveta 25.01.2014 09:57:21

  Má tahle nemoc neco společneho s autizmem

 • Magda 22.11.2013 10:44:01

  Má dcera tímto trpí od 6 let. 'Ze jde o to víme až nyní, kdy je jí 14. Paradoxně se nám určením diagnózy ulevilo. Dosud jsme si mysleli, že jde o zlozvyky, či neurotické projevy. A tudíž jsme stále všichni hledali chybu v sobě. Od chvíle, kdy jsme to přijali jako neměnný stav a smířili se s tím, všem se nám ulevilo a příznaky se hodně zmírnily.

 • touret a puberta Jitka 11.06.2012 09:56:47

  Dobrý den. Moje 14ti letá dcera má druhým rokem tourettův syndrom. Začala jí puberta a nějak si neví se životem rady, a i když je kamarádská a oblíbená v kolektivu, přesto si uvědomuje, že je prostě "jiná".....a tápe. Hledám pro ni stejně postiženou kamarádku nebo kamaráda, se kterým by si mohla o svých problémech popovídat, nebo dopisovat přes fb. Jsem přesvědčená, že by se jí velice ulevilo, protože mezi "normálními" dětmi o tom mluvit nemůže a ani nechce.....a já vidím, že se trápí. Nebo jestli někdo nevíte o nějakém klubu Tourettiků? Neznáme s touto nemocí nikoho a budu vděčná za každý e-mail. Děkuji a přeji všem krásné dny. Jitka jitabaj@centrum.cz

  • Re: touret a puberta simona 13.01.2013 20:00:51

   kolik je vaší dceři?jestli chcete mužete minapsat naemail:simonka.dostalova@seznam.cz

   • Re: Re: touret a puberta Petra 15.07.2013 19:30:27

    dobrý den , chci se jen zeptat, může se to projevit kdykoli , nebo jen v určitém věku.Předem díky za odpověd.

 • Mám též TS Květa Barinková 09.04.2013 14:18:25

  Dobrý den,mam take TS od cca 3 let.Je mi 33let a stale snim bojuji,Jsou lide co se posmivaj ,predvadeji me a suskaji si.Mám vždy takovy vztek,že bych je poslala nekam!!
  Prala bych to jim v tu chvili!Jsou lide,proste bez mozku a bez studu..kdyz se smeji lidem s postizenim.Leky na to zadne nejsou,ale moc bych chtela vyzkouset Akupunkturu,pokud nekdo vite,kde ji provadeji,prosim napiste mi na meil ..Moc dekuji...ketty.bari@seznam.cz

 • ts monika 25.02.2013 08:09:00

  dobrý den mému synovi je 13 let a před dvěma měsíci se u nás začalo objevovat poskakování,chrochtání , různé pohyby ale co je nejhorší začal ze sebe vydávat příšerné zvuky jako nevhodné nadávky ,pískání , mnoukání, pořád ty jo ty jo no všechno možné jsme ve fázi že bereme tiapralan jednu večer bohužel ze začátku se my zdálo že je to trochu lepší ale dnes v noci dokonce i ze spaní mnoukal ,bručel a tad. je to vyčerpávající nevím si rady tak jsem mluvila s doktorkou ta nám zvýšila dávky tak uvydím nejhorší je na tom to že asi ani do školy ho nedám protože je to pro něj už tak dost stresující sám je s toho už v pasti a vyčerpaný prosím všechny jestli máte někdo zkušenosti co s tím vím že se to nedá vyléčit ale aspon at se nám to trochu zmírní jsem úplně na dně . vůbec nevím co dělat díky za nějakou zprávu monika.opelova@seznam.cz

  • prosba marketabal 21.03.2013 10:34:51

   Prosím Vás, neměl by někdo zájem semnou udělat takový rozhovor ohledně Tourettova syndromu, dělám bakalářskou práci a moc by jsem to co nejdříve potřebovala. moc vám děkuji

  • Re: ts Zdenka 13.03.2013 19:25:17

   Dobrý den paní Moniko! Můj 14 letý syn má Ts od 4 let. Léčili jsme Tiapridalem, Rivotrilem, bohužel to nezabíralo. Tiky, záškuby v obličeji, záškuby ramenem a zvuky přetrvávaly dál. Ale pak nám byla doporučena primářka v nemocnici v Kyjově, které provádí akupunkturu (jehličky). Syn tam chodí už 4 roky a máme skvělé výsledky. Všechny potíže už mizí, jsou už minimální. Takže jestli Vám tato informace pomůže, zkuste se na to někde přeptat.

   • Re: Re: ts monika 14.03.2013 18:43:03

    moc vám děkuji zkusím úplně všechno snad to pomůže mějte se

    • Re: Re: Re: ts Zdenka 18.03.2013 17:14:59

     Držím vám palce a nevzdávejte se. My s tím taky bojujeme 10let a konečně začínáme mít výsledky. Chce to hodně trpělivosti a uvidíte,že se to časem poddá.Bohužel je to běh na dlouhou tratˇ.Tak vám přeji hodně štěstí a ozvěte se jestli bude nějaká změna k lepšímu.

 • můj syn Lucka 21.05.2010 00:18:23

  Dobrý den můj syn má tyto potíže už 5 let a nevěděla jsem to až to té chvíle než to dávali na nově.Peskovala jsem ho nebo jsem si myslela ,že je asi postižený nějakou nemoci nebo asi epilepsii,ale není tomu tak začalo to nevinným mrkáním později posmrkováním pak začal mít tiky ,škubání hlavou už jsem s toho byla na nervy i ve škole měl potíže se soustředit. A naše paní doktorka nevěděla do dnes že je to nějaký torettův syndrom.Jsem moc a moc ráda že takové věci začali vysílat . Děkuji moc

  • Re: můj syn monika 26.02.2013 18:29:14

   dobrý den můžete mi prosím napsat jak jste na tom dnes? mi bereme léky ale nezabírá to vydává ze sebe zvuky a to je horší než jen škubání tiky apodobně už si nevím rady děkuji za odpověd

 • Pacient Eliška 16.05.2010 20:49:49

  Já to mám. Můžu říct, že žít s tím je hrozný :(

  • Dotaz Kružík 03.09.2012 12:40:52

   Dobrý den,
   já sám nevím jestli mám TS ale stále zvedám ruce nad hlavu a při tom krčím prsty a někdy pří tom i vydávám jisté zvuky. Mohli by jste mi poradit jestli by to mohl být TS?
   Děkuji Kružík

  • Re: Pacient Lukáš 25.07.2010 20:17:43

   Taky to mám, a musím říct že už si ani život bez TS nedokážu představit :) j eemi 23 let, a ve škole jsem jako všichni z nás měl těžké období, ten čas ale dávno zkončil, jako dítě jsem se hodně uzavřel do sebe, to mě ale naučilo poznat sám sebe, teď o TS bezproblémů mluvím a za nic se nestydím. při tom všem co je okolo nás není TS něco s čím by se člověk vyrovnat nedokázal. tenhle syndrom mi něco vzal ale i něco dal, teď když jsou těžké chvíle za mnou, jsem vlastně rád že jsem ho ve škole měl a stále mám.

  • Re: Pacient Lucka 21.05.2010 00:22:41

   Mladá paní věřím vám i mého syna mije moc líto ale v rodině to nikdo nemá jen on . Tak i on to má moc těžké nebo děti ve škole se mu posmívají a on je s toho nešťastný a Vám přeji ať to rychle zmizí jak to rychle přišlo:)))

   • Re: Re: Pacient MP 09.06.2010 13:54:55

    TS nikdy nezmizí a je neléčitelný.. každý se s tím musí naučit žít a vyrovnat se s tím.. Bývá dědičný, takže se u vašeho syna může jednat i o lehkou mozkovou disfunkci.

 • v životě jsou důležitějsí věci! Monika 09.06.2011 13:50:19

  Mám manžela s tím syndromem..máme 3 děti a ted začíná i náš 7 letý syn....v životě jsou horší věci...žijeme v pohodě a kašleme na negativní reakce. Máme dost přátel a já už to ani nevnímám......malej ještě nechodí do školy..nastupuje až ted, toho se bojím, aby mu nikdo neubližoval...Ale vychovávám ho jako silného jedince, tak snad to zvládne jako tatínek. Držím všem palce!

 • Radek Zadek 04.05.2011 13:30:06

  U nás ve městě je ženská co furt říká: "k****". My jí tady u nás říkáme: "ženská k****". Myslíte, že je to ona?

 • :) tomáš 19.12.2010 12:26:58

  Zdravím je mě 22 tuto nemoc mám od svích 5 roků když semnou moje máma začala běhat po dokrotech furt sem dostaval blbosti po kterých sem usínal a na nic, měl sem to celkem dost silný jak zvukově tak pohybově,mám to do dnes a momentalně taky hodně silný školu sem stim dodělal dobře žadny problémy,sem tam se našel nákej chudák ale kdybych si měl dělat hlavu z nákyho vola vyhulenyho co se sám neumí ani podepsat tak bych nemohl nikam . Tet normalně chodim do prace žádný problém taky neni zatím lidi na mě koukam možna si o mě řikaj co to je za blba retarda ale budiš :) mě je to jedno po takto dlouhé době sem si natyhlě reakce zvikl , momentalně nato beru antidepresiva a poměrně mě to zklidnilo protože sem byl jak zaplěj do proudu :D .

 • re: bezmoc Tea 13.12.2010 18:35:49

  Syn má Touretta dva roky, dg. dostal loni. Prošli jsme si vším moným a díky úžasné psycholožce v ppp jsme se dostali snad k jedinému skvělému dr. v naší nemocnici. Ano občas cítím bezmoc, hlavně ve chvílích kdy musím vysvětlovat synovi, že jeho nejlepší kamarádka už s ním nechce být, protože se bojí, že jí ublíží.
  Na tiky si pomalu zvykáme všichni. Není to ale nic s čím by se nedalo žít. Jsou mnohem horší věci. Mou kamarádku syn nikdy neobejme, je autista. Pro Matyho je to težké, jsou chvíle kdy mu je hodně mizerně, ale učí se, že lidé kteří ho mají rádi, ho mají rádi takového jaký je! Pár lidí, kteří Vás mají rádi i s Vašimi tiky, jsou mnohem kvalitnější a důležitější lidé, než milion těch, kteří na Vás koukají jako na něco podivného.

  Lukáš má pravdu s touto nemocí se dá žít. A pokud nevěříte zkuste si přečíst Antropoložku na Marsu a- příběh chirurga.

  Mnoho sil ke zvládnutí nemoci T.

 • bezmoc Svatka 30.09.2010 14:59:12

  moje dcera 16 let tímto syndromem trpí asi od 8 let. V současné době je to šílené, změny nálad jsou asi nejhorší. Jako rodič jsem zoufalá a bezmocná - nevím jak dceři pomoci. Ráda bych (pokud je někdo s tímto onemocněním z okolí Olomouce) o osobní kontakt a získání nových zkušeností, jak se naučit žít s TS.

 • :( MP 09.06.2010 13:52:42

  Ano, je to fakt těžké. Já osobně to mám dané dědičně :(

 • křeče Helča 06.05.2010 12:10:26

  Nedávno jsem něco podobného viděla v televizi, nevím teda jestli šlo vyloženě u tuto nemoc, ale těch lidí mi bylo opravdu líto. Musí být těžké s tím žít.


Adresář

Diskutujte na téma Onemocnění mozku a nervů

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku