Usínáte kdekoliv a kdykoliv? Může za to narkolepsie

Narkolepsie je nervové onemocnění. Postihuje část mozku, která kontroluje usínání a vstávání. Nemoc se projevuje náhlým a nekontrolovatelným usínáním, jež se opakuje nepravidelně.

Pacient může usnout i během hovoru, řízení auta nebo jídla. Příčina tohoto onemocnění není dosud objasněna. Předpokládá se, že je výsledkem genetických změn nebo autoimunní reakce.

Velké riziko představuje zejména v zaměstnáních, které vyžadují zvýšenou pozornost. Práce ve výškách, na stavbách, zacházení s ostrými či nebezpečnými nástroji, řízení automobilu apod. - hrozí nebezpečí úrazu až smrti (pády, zranění, nehody).

Projevy narkolepsie

 • dochází ke ztrátě svalového napětí po dobu pár sekund nebo i několika minut. Tento stav se označuje jako kataplexie - nejčastěji se projevuje jako celková slabost, která způsobuje například podlomení nohou, pád bez poruchy vědomí, vypadávání předmětů z ruky, pokles čelisti, vyvrácení hlavy atd. - tyto stavy jsou často způsobeny silnými emočními prožitky, jako je například srdečný smích, pocit uspokojení nebo naopak hněv.
 • nemoc způsobuje spánkovou obrnu, při které dochází k absolutnímu ochrnutí svalstva zamezující jakýkoliv pohyb. Ochrnutí zasáhne i mimické svaly, takže člověk není schopen mluvit a zavolat pomoc. Tím se strach a obavy ještě více stupňují. Tato neschopnost pohybu nastává ve většině případů buď těsně před usnutím nebo krátce po probuzení a může trvat i několik minut. Tento stav se vyskytuje u třetiny až poloviny postižených.
 • hypnagogické halucinace - jedná se o velice skutečné představy, které mají obrazový, zvukový nebo hmatový charakter a které mohou být doplněné i pohybovými projevy.
 • Automatické jednání - postižený dělá věci, o kterých neví, že je dělá - bezúčelně a bezdůvodně přemisťuje předměty v bytě, vyjde ven z bytu, aniž by si byl vědom kam jde a proč tam jde.
 • noční vstávání, kdy nemocného sužuje zvýšená tepová frekvence, je rozrušený nebo má abnormální chuť na sladké. Záchvat může trvat několik sekund, ale i hodin.

Koho se tato nemoc týká?

Toto onemocnění není statické a má svůj specifický vývoj, který má nejzávažnější dopad na člověka v období mezi 35.- 40. rokem života. Po padesátém roce může dojít k útlumu potíží a některé problémy se mohou s narůstajícím věkem vytratit.
Nemoc mohou spustit také hormonální změny, proto je právě puberta přelomovým obdobím, kdy se narkolepsie může poprvé projevit.

Lidé trpící narkolepsií často mají tendence se podceňovat, mívají depresivní stavy, trpí pocity úzkosti, osamocení a nepochopení. Je zřejmé, že se všechny tyto stavy a vzorce chování vytvořily na základě potíží, které s sebou narkolepsie přináší a které komplikují postiženému osobní i profesní život.

Prevence a léčba narkolepsie

Stanovit diagnózu narkolepsie je velmi obtížné. Narkolepsie bývá často zaměňována s epilepsií a anémií, jako příčina může být chybně označena nízká hladina cukru v krvi nebo onemocnění srdce. K získání více informací o stavu pacienta se používá vyšetření EEG, které se provádí v průběhu spánku.

Setkali jste se ve vašem okolí s tímto onemocněním?

Usínáte kdekoliv a kdykoliv? Může za to narkolepsie patří do témat
 • usínání Dáša 13.09.2010 14:55:10

  Jo, to jsem teď viděla v Růžovce, že jo? Jak tam doktorovi spadne hlava a asi půl minuty o sobě neví... Divná nemoc

  • Re: usínání Ola 24.10.2016 17:07:33

   Ano i pan Bárt v Sisnech má Narkolepsii, jeden díl je tam přesný. Ale realita Narkol. není až tak veselá, jako v seriálu. Tlousnutí, usínání, pomalejší tempo,atd, také mistr Been natočil zcénku , kde je jako Narkoleptik.......

  • Re: usínání administrator 14.09.2010 12:05:32

   jojo, to je přesně ono:-)

 • manžel radka 29.10.2011 00:48:05

  Mám pocit, že touto nemocí trpí již několik let i můj manžel. Bohužek to nepřizná ani sám sobě, že má problém. Sama nevím, jak to řešit. Usne třeba při telefonování až mu mobil vypadne na zem. Usne kdykoli - v práci u PC, na návštěvě, v restauraci, na semaforech apod. Nejhorší situace jsou, když se mu to stane za volantem. Musím být vždy ve střehu, když auto začíná spomalovat a pomalu se blíží ke krajnici, vím že je zle. Bohužel to manžel nikdy nepřizná a tvrdí, že mu svítí do očí, takže je přivírá. A pak śe hádáme. Už asi před 12 lety měl těžkou autonehodu, když usnul a naboural do auta, které stálo na krajnici. Naštěstí se nikomu z druhého auta nic vážného nestalo, ale manžela pževáželi vrtulníkem s těžkým zraněním do nemocnice. Zachránil ho jen pás. Nevím co dělat, největší strach mám, když jede sám s dcerou, aby někde neusnul. Bohužel s ním není řeč.

  • Re: manžel Olina 20.10.2016 07:33:57

   Vážená paní, tuto dg bohužel sama znám. Ať vůbec manžel na nic nečeká a spojí se s dr. K. Šonkou, prof, dr, CSC, v Praze bývá v Kateřinské ulici , neurol.odd. Tam se dozvíte více a jistě najdete i schůdnou cestu, jak žít co nejkvalitněji.Zdravím Vís a držím palce.OL.

  • Re: manžel Blanka Červenková 06.08.2013 15:17:50

   Dobrý den,
   chápu Vás. Bohužel, když sám nebude chtí přijít k lékaři, těžko s tím něco svedete. Můžete ho nalákat na to, že již existují léky, které jsou schopny náhlá usínání ovlivnit. Já osobně bych zásadně v takovém případě svou dceru do auta nepustila!!! Znám kolem sebe moc tragických případů. Zkuste udělat výměnný obchod - cestování za nvštěvu lékaře.
   Přečtěte si můj čerstvý příspěvek a budete vědět kam se obrátit v případě úspěchu.
   Držím moc palce
   Blanka

 • Narkolepsie Tereza 19.10.2016 13:35:15

  Ahoj lidi

  Ve 23letech mi diagnostikovali narkolepsii. Hledám lidi co jsou jako já. Prosím napište mi na email terezariedlova@seznam.cz nebo si mě najděte na FB: Terka Koubová či Narkolepsie CZ/SK . Nejsme na to sami.

 • je to narkolepsie nebo něco jiného? Markéta 03.09.2016 15:37:47

  DOBRÝ DEN
  Jsem v prváku a jsem neustále unavená a tak se ,,přespávám,, spím i 14 hodin denně...Taky jdu třeba do pokoje, zastavím se a najednou mi probleskne hlavou co tu vlastně chcci dělat. Četla jsem mnoho článků o této poruše, tak jsem se svěřila své mámě, ale ta si myslí,že jde o nějaké oslabení organismu. Co si myslíte vy?

 • VŠEM CO MAJÍ POCIT ŽE "TO" MAJÍ TAKY ! Blanka Červenková 06.08.2013 15:07:25

  Ahoj všem.

  Pokud máte pocit, že máte výše popsané příznaky, ozvěte se na uvedený email.
  Já mám tuto nemoc, které se říká narkolepsie a vedu občanské sdružení s názvem Diagnozanarkolepsie sdružující takto postižené lidičky. Mohu vás nasměrovat ke správnému lékaři, který bude umět vyhodnoti veškeré projevy, které vás postihují. Bohužel ne každý lékař správně odhalí diagnózu.

  Hezké prázdniny
  Blanka Červenková
  Občenské sdružení Diagnóza narkolepsie
  P.S. Vyrábíme nové webové stránky na adrese www.diagnozanarkolepsie.cz

 • POMOCTE MI Bára 26.04.2011 15:31:29

  Prosím chtěla bych se zeptat jestli muže ta nemoc být i bezz obrny já totiž dost často usínám třeba i ve stoje. Vždy usnu asi tak na nejvíc asi půl hodiny. Chodím ještě na základní školu a nechci kvůli tomu do školy chodit. Už jsem zameškala hodně hodin. Nevíte co to může být??

  • Re: POMOCTE MI Blanka Červenková 06.08.2013 14:58:10

   Ahoj Barčo,
   ozval se Ti někdo?
   Já mám tuto nemoc které se říká narkolepsie a vedu občanské sdružení s názvem Diagnozanarkolepsie sdružující takto postižené lidičky. Pokud máš stále tyto problémy je potřeba zjistit co za tím Tvým spaním je. Narkolepsie většinou začíná okolo puberty.
   Pokud budeš chtít, ozvi se mi zkusím vymyslet kam bys mohla zajít k lékaři.
   Hezké prázdniny
   Blanka Červenková
   P.S. Vyrábíme nové webové stránky na adrese www.diagnozanarkolepsie.cz

 • Dotaz Ondřej 26.04.2013 10:44:56

  Dobrý den.
  Poslendí dobou cca půl roku se u mě začaly projevovat podobné příznaky, které byly zmíněny v tomto článku.
  Jsem neustále unavený, ikdyž spím 8 hodin a nějakým extra způsobem se nepřepracuji, ale už i to jsem zkoušel - hodně se vyčerpat, večer jít spát s domněním, že ráno budu jako po "restartu". Nic takového se nestalo.
  Snažím se jíst ovoce, zeleninu, pít neslazené kvalitní vody, ale stejně - ráno příjdu do práce a po půl hodině se přistihnu jak nevědomky klimbám. Ať se snažím sebevíc nějakým způsobem pohnout, tak to moc nejde (maximálně změním polohu sedu, ale do 20 vteřin mi opět padají oči). Snažím se to ustát, abych vážně neusnul ale stejně tento stav trvá třeba 15 min.
  Pravdou je, že sebevědomím neoplívám, deprese se projevují častěji, úzkost a pocity nepochopení to samé.
  Nemám představu co by to mohlo být (narkolepsie určitě ne), ale ty prvotní příznaky tam podle mého jsou a začínají mě vcelku omezovat.
  Dříve jsem takový vůbec nebyl - byl jsem plný energie a elánu.
  Mohli byste mi prosím poradit ? Čím by to mohlo být (psychika, špatná životozpráva, atd.) ? Popřípadě na koho se obrátit, jelikož už chvíli přemýšlím, že bych to měl řešit zásadněji, než pouhými vlastními úsudky.
  Děkuji, s pozdravem Mořkovský.

 • Usínám kdekoliv Jirka 21.02.2013 23:25:54

  Ahoj, asi tu nemoc nemám, ale rád bych znal váš názor. Usnu kdekoliv do 5ti minut když si sednu na nemůžu se hýbat (divadlo, koncert, tv, atd.). Navíc začnu hned chrápat. Co s tím? Žena je ze mě zoufalá a už nechce nikam se mnou chodit.

 • narkoleptik za volantem Zdeňka 20.07.2011 12:28:36

  Švára mého přítele usíná kdykoliv a kdekoliv i v tom největším rambajzu uprostřed hlučící společnosti. Po 3 měsících společného bydlení se potvrdilo, co jsem řekla na začátku návštěvy, když přiletěl z Floridy a mermomocí chtěl auto, že je sobě i okolí nebezpečný, když sedne za volant. Minulý víkend, když jsme byli pryč boural, usnul za volantem. Do protisměru rychlé pruhy o svodidla, nárazník a zpětné zrcátko, dveře a blatník na několika místech otevřené jak konzervu. Tentokrát nikoho nezranil a nezabil, ale co příště. Je mu 73 a potvrzení od doktora, že je způsobilý nemá, má sice i český OP, ale tady se pohybuje jen s americkým pasem a řidičákem a co teď.

 • :D Jirka 29.09.2010 19:30:29

  To je pekně žo je to v růžovce, trpím jen dvěma příznaky halicinacemi a obrnou ,je to teda když usínám a nehraje televize nebo něco co bych mohl vnímat, stavá se to aji když jedu v autobuse nebo tak.Ze začátku sem se toho bál a nevedel jsem co to je ale da se na to zvyknout a nedělá to takové problémy


Adresář

Diskutujte na téma Onemocnění mozku a nervů

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku